ARCHIWUMPracownia Diagnostyki Pojazdów została wyposażona w kolejną pomoc dydaktyczną – wyważarka kół. Pomoc ta wraz z montażownicą pozwoli uczniom na zdobycie kolejnych umiejętności – wymiany opon wraz z ich wyważeniem.

***

W dniach 7 – 8 czerwca 2019 r w miejscowości Hańczowa odbyły się eliminacje centralne XLIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczej. Nasz absolwent Bartek Banaszak zajął 5 miejsce w bloku mechanizacji rolnictwa i uzyskał tytuł Laureata !!!
Droga do tytułu laureata ( blok mechanizacji rolnictwa):
– 26 października 2018 r – I miejsce, Eliminacje Szkolne,
– 12 kwietnia 2019 r – I miejsce – Eliminacje Okręgowe ( Okręg Bydgoski)
– 8 czerwca 2019 r – 5 miejsce – Eliminacje Centralne
Wielkie gratulacje !!!

***

 

 16.XI. 2016 w Internacie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego, odbył się „chrzest pierwszaka”, impreza, która miała na celu przyjęcie do grona mieszkańców internatu wszystkich nowo przybyłych. Stali (można czytać starzy) mieszkańcy przygotowali serię zadań do wykonania dla świeżaków, zajęli się także oprawą muzyczną i prowadzeniem całej imprezy. Na samym wejściu „koty” musiały pokonać tor przeszkód, następnie zostały powitane koktajlem (przepis opracowany przez internackie dziewczęta, zawierał m. in. mleko, cynamon, czosnek i sos tabasco). Nasz konferansjer – Arek Osowski, wyczytywał kolejno „mruczki” przewidziane do danej konkurencji. A było ich kilka, np. wyławianie jabłek z wody, slalom z jajkiem w zębach, dmuchanie mąką, zawody w karmieniu się kisielem. Na sam koniec organizatorzy, rozdali dyplomy dla dzielnych „pierwszaków”, oświadczając z radością, że koty zgubiły ogony. (is)

***

Podczas zajęć praktycznych nasi uczniowie z technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz mechanicy-operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych pozyskują nowe umiejętności. Obsługa piaskarki, urządzenia powszechnie stosowanego w warsztatach samochodowych, stanowi element przygotowania części maszyn i pojazdów do malowania. Trwają zaawansowane prace przy remoncie zabytkowego siewnika rzędowego (prawdopodobnie z 1908 r.!). Trafi on w przyszłości do tworzonego szkolnego muzeum maszyn i pojazdów rolniczych. Toczenie – umiejętność obróbki materiałów – to jeszcze jedna sprawność uzupełniająca profesjonalizm wszystkich praktykantów z działu mechanicznego! Więcej zdjęć w zakładce szkolenie praktyczne – wiadomości bieżące. [mż]

***

Podczas zajęć praktycznych w pracowni obsługi konsumenta uczniowie z klasy III technikum hotelarskiego ćwiczyli techniki nakrywania do stołu oraz serwowania śniadań. Więcej zdjęć w zakładce szkolenie praktyczne – wiadomości bieżące. [mż]

***

Z pewnym poślizgiem informujemy (a zorientowanym przypominamy), iż nasz uzdolniony uczeń Paweł Sledz z klasy IV TH otrzymał niedawno stypendium Starosty Gdańskiego za II semestr roku szkolnego 2015/2016. Wszyscy uhonorowani w ten sposób muszą wykazać się średnią ocen co najmniej 5,0. To już kolejne takie wyróżnienie Pawła!

14900359_1155663301149177_8551676614141453781_n

***

W mijającym tygodniu odbyło się spotkanie z panią dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Pruszczu Gdańskim (w ramach ogólnopolskiej kampanii „Uwaga nadwaga”). Udział wzięły klasy z profilu gastronomicznego i hotelarskiego. Przekazana wiedza, cenne wskazówki i rady z pewnością przydadzą się w codziennym życiu i przyszłej pracy zawodowej.

imag0527

***

Uczniowie ze szkoły zasadniczej (mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych) szlifowali nową i bardzo przydatną umiejętność: obsługę ładowacza chwytakowego CYKLOP. Jak wiadomo „trening czyni mistrza”, a taka „zabawka” w rękach biegłego operatora staje się użytecznym urządzeniem! [mż]

***

14990988_171120240018382_7687442957644483785_o

Serdecznie zapraszamy młodzież gimnazjalną powiatu gdańskiego do udziału w POWIATOWYM KONKURSIE CHEMICZNYM KOGA.
Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Rolniczych Centrum Szkolenia Praktycznego im. Macieja Rataja. Uczniowie biorący będą mieli okazję wykazać się wiedzą chemiczną określoną treściami nauczania i wymaganiami opisanymi w podstawie programowej przedmiotu chemia dla III etapu edukacyjnego.
Uczniowie biorący udział w konkursie będą zmagać się w dwóch etapach: szkolnym i powiatowym, który będzie obejmować część teoretyczną i laboratoryjną. Na zgłoszenia oczekujemy do 2 grudnia 2016 r.
Uroczystość wręczenia nagród uświetni wykład o tematyce ekologicznej dr hab. Alicji Boryło z Uniwersytetu Gdańskiego.
Kontakt do koordynatora konkursu:
Irmina Buczek
Zespół Szkół Rolniczych Centrum Szkolenia Praktycznego
im. Macieja Rataja w Rusocinie
tel./fax.:58 682 29 16
e-mail:chem_koga@wp.pl
WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIECIE TUTAJ

***

Obchody Święta Niepodległości przed gmachem starostwa w Pruszczu Gd. – z udziałem naszego pocztu sztandarowego!

img_8412

***

Tegoroczne szkolne obchody Święta Niepodległości miały szczególny przebieg, dzięki czemu zyskały na doniosłości. Po uroczystej akademii nastąpił bardzo miły akt uhonorowania niektórych uczniów. Uczestnicy projektu „Praktyki zawodowe w niemieckich przedsiębiorstwach kluczem do sukcesu w Unii Europejskiej” otrzymali stosowne certyfikaty z rąk Pana Starosty Stefana Skoniecznego (więcej zdjęć w zakładce praktyki zagraniczne). Następnie grupie młodzieży, która przez 3 dni profesjonalnie obsługiwała międzynarodową konferencję historyczną na terenie pruszczańskiej faktorii (catering), wręczono listy referencyjne wystawione przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Wartym podkreślenia jest fakt relacjonowania przebiegu uroczystości przez telewizję Północna TV. Po zakończeniu imprezy wywiadów redaktorowi z tej telewizji udzieli Pan Starosta, Pan Dyrektor i praktykanci „niemieccy”. Niejako przy okazji przed kamerą mieli możliwość wypowiedzieć się również Oskar Trzoska (III TŻ), który zajął trzecie miejsce w mistrzostwach Europy juniorów w wyścigach psich zaprzęgów oraz Klaudia Zeler (IV TH), która koordynuje szkolną działalność charytatywną. Bardzo ciekawy i życzliwy Szkole materiał można obejrzeć na stronie telewizji Północna TV (link poniżej) i na naszym facebooku. [mż]

***

Wspaniała relacja telewizji Północna TV z Dnia Niepodległości oraz wręczenia certyfikatów i referencji uczniom naszej Szkoły:

http://polnocna.tv/vid/13417-zsr-w-rusocinie-certyfikaty-ukonczenia-praktyk-w-niemczech

***

Tajemnice włoskiej sztuki kulinarnej zdradzał w ostatnią środę (9.11.2016) Pan Grzegorz Nakrajnik – szef kuchni gdańskiej restauracji La Cucina. Uczniowie z działu gastronomicznego naszej szkoły zyskali doskonałą okazję do obserwacji i uczestniczenia w przygotowaniu klasycznych potraw ze słonecznej Italii. Cenne wskazówki uzyskane od wybitnego eksperta z pewnością przyczynią się do wzrostu ich profesjonalizmu! [mż]

***

7 listopada 2016 r. uczniowie z klas I A i II A ZSZ wraz z opiekunami, świetnie bawili się z gdańskiej kręgielni U7. Równie przyjemny okazał się spacer po Starym Mieście.

***

41 uczniów z Naszej szkoły a blisko 20 tysięcy uczniów z całej Polski wzięło udział w etapie szkolnym XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Najlepsi olimpijczycy będą reprezentowali Naszą szkołę w zmaganiach okręgowych, które odbędą się w kwietniu 2017 roku. Z bloku mechanizacji rolnictwa Naszą szkołę będzie reprezentował Daniel Dargacz – klasa IV, z bloku gastronomia – Sebastian Lejk – klasa IV.

Uczniowie, którzy zgłosili się do udziału w olimpiadzie, najpierw zmagali się z pytaniami testowymi (60 pytań), a później – po sprawdzeniu odpowiedzi – najlepsi z zadaniami praktycznymi (trzy praktyczne zadania).

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wyniki z etapu szkolnego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczej, który odbył się niedawno w naszej szkole:

Blok mechanizacja rolnictwa – rywalizowało 20 uczniów, a najlepiej wypadli:

I – Dargacz Daniel (IV TMR),

II – Domaros Maciej (IV TMR),

III – Zawiliński Mariusz (III TMR).

Blok gastronomia współzawodniczyło 21 osób, najwyższe miejsca zajęli:

I – Lejk Sebastian,

II – Wegner Julia,

III – Palejczuk Aleksander (wszyscy z IV TŻ). (pch)

Gratulacje dla zwycięzców i uczestników konkursu.  Więcej zdjęć w zakładce szkolenie praktyczne – wiadomości bieżące.

***

Fotorelacja i sprawozdanie z trzech dni „niemieckich” praktyk w mijającym tygodniu (5-7.10.2016). Zapraszamy do obejrzenia oraz przeczytania superciekawego opisu wydarzeń autorstwa Pani Urszuli Jary w zakładce praktyki zagraniczne.

***

Poniedziałek – 10 października 2016 r. w naszej szkole odbędą się Powiatowe Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w 6-osobowej Piłce Nożnej. Zbiórka uczestników o godz. 10:00, start zmagań o 11:00. Świetnie się składa, ponieważ niedawno nasz Orlik przeszedł gruntowne czyszczenie i dopieszczanie „murawy”. 🙂 Powołana przez trenera Wojciecha Ostrowskiego kadra ZSR CKP w Rusocinie liczy 10 zawodników podstawowego składu i 3 rezerwowych. Trzymamy kciuki za zwycięstwo! [mż]

***

Poniedziałek – 3.10.2016 r. – pierwszy dzień praktykowania w niemieckich przedsiębiorstwach, nie okazał się dniem wytężonej pracy. Wprost przeciwnie, z uwagi na święto narodowe naszych zachodnich sąsiadów, był to dzień relaksu i zwiedzania Lipska. Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć przysłanych przez Panią Urszulę Jary, zamieszczonych w zakładce praktyki zagraniczne.

img_4788

***

***

W piątek 30.09.2016 r. nasi uczniowie uczestniczyli w XVII Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Gdańskiego w sztafetowych biegach przełajowych. Więcej na ten temat w zakładce SPORT.

***

Stroje robocze dla naszych „niemieckich” praktykantów w końcu dotarły do szkoły. Większość uczestników skorzystała z okazji do ostatniej przymiarki. Wszyscy otrzymali także pakiet pomocy naukowych do podszlifowania języka niemieckiego. Teraz pozostało już tylko pakowanie walizek! Start i wielkie pożegnanie w niedzielę o godzinie 8:00! [mż]

***

Jesienne porządki na naszym przyszkolnym Orliku! Dzisiaj, tj. 28.09.2016 r., profesjonalna firma przeprowadziła czyszczenie i konserwację nawierzchni boiska. Jak widać wykorzystano specjalistyczny sprzęt. Celem przedsięwzięcia ma być podniesienie komfortu użytkowania obiektu. Kolejne zabiegi pielęgnacyjne nastąpią na wiosnę. [mż]

***

W piątek 23.09.2016 r. wybraliśmy się z wycieczką szkolną na XVIII Międzynarodową Wystawę Rolniczą AGRO SHOW Bednary koło Poznania. Uczestnikami byli uczniowie klasy II C, IV TMR, II TMR, I C, I TMR, I TM. Wyjechaliśmy o godz. 4:00 rano sprzed szkoły pod opieką p. Anny Brożek, p. Piotra Chylaka i Jarosława Ziółkowskiego. Dopisała nam pogoda. Było ciepło i pogodnie. 34 uczniów naszej szkoły zaliczyło niepowtarzalną lekcję maszyn i pojazdów rolniczych. Zwiedzaliśmy wystawę zgodnie z planem od godz. 9:00 do 17:00. W drodze powrotnej w Gnieźnie zrobiliśmy chyba najdłuższą kolejkę w McDonaldzie. W autokarze firmy Marek Salewski stworzyliśmy wspaniałą atmosferę. Nastąpiła pełna integracja, czego wyrazem były wspólne śpiewy. W opinii nauczycieli-opiekunów młodzież zachowywała się wzorowo w czasie wycieczki. Wróciliśmy do szkoły o 22:30 zmęczeni, ale zadowoleni. Sami zobaczcie fotorelację z wycieczki i żałujcie, że Was tam nie było. (jz)

***

Nowy projekt w naszej Szkole. Na warsztatach szkolnych po renowacji legendarnego ciągnika URSUS C 451 trwają prace nad renowacją: żniwiarki „Przodownica” oraz  międzywojennego siewnika zbożowego. Uczniowie wraz z nauczycielami jak zwykle wkładają sporo wysiłku, by przywrócić w/w maszyny do użytku. Wydarzenia z prac relacjonuje  Pani Basia: (bch)

***

Tym razem, podobnie jak w latach poprzednich, młodzież i kadra z ZSR CKP w Rusocinie chętnie oddawała krew. Specjalny autobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku przybył do nas 21.09.2016 r. o godzinie 9:00. Odważnym krwiodawcom serdecznie dziękujemy! [mż]

***

 

***

15.10.2013 r. w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego  w Rusocinie rozpoczyna się remont zabytkowego ciągnika Ursus  C 451.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Widok ciągnika w dniu 15.10.2013r

W pracach przy remoncie ciągnika brali udział: nauczyciele: 1. Piotr Chylak – odpowiedzialny za koordynację prac, dostawę części, naprawę silnika, 2. Śp. Jarosław Potęga – odpowiedzialny za naprawę przedniego zawieszenia, układu kierowniczego, pomostu kierowcy, 3. Jan Tałałaj – odpowiedzialny za naprawę skrzyni biegów, 4. Zbigniew Dymek – odpowiedzialny za malowanie ciągnika oraz uczniowie z IV klasy technikum mechanizacji rolnictwa: Łukasz Potulski, Adam Sumisławski, Bartosz Klofczyński. Z Adamem, Bartoszem, Łukaszem przez ostatnie dwa miesiące (IX, X) pracowaliśmy po 10 -14 godzin niemalże codziennie. W pracach przy remoncie ciągnika uczestniczyli absolwenci Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla zawodu mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych: Grzegorz Górlikowski, Mateusz Zadruszewski, Sebastian Bąkowski, Kamil Byzdra oraz Wojtek Bukała (ślusarz).  Dziękujemy firmom, które pomogły nam w zaopatrzeniu części: Cezam w Pruszczu Gdańskim, Panu Kotłowskiemu z Ulków, Panu Waldemarowi Marszewskiemu, który ofiarował nam kierownicę, złącza chłodnic, lampę naftową, korbę do układu olejenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Widok ciągnika w dniu 15.10.2013r
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wentylator – a raczej pozostałości po nim. — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Koło zamachowe lewe zakołkowane tak aby nikt już tego nie zdemontował. W późniejszym terminie :walczyliśmy” z tym kołem 2 tygodnie — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kierownica (fragment) — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wygodny fotel — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Widok tłoka oraz cylindra — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Układ wtryskowy kompletnie zużyty — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Układ korbowo – tłokowy. Do wymiany tłok, peirścienie, sworzeń, panewki. — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Widok koła zamachowego prawego oraz część układu wtryskowego — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Chłodnice — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Widok pompy wtryskowej — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Montaż tłoka z pierścieniami — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Piękne nowe chłodnice — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Próba uruchomienia. Udana!!!!!! — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Tak wygląda po wielu godzinach pracy!!!!! — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ciągnik po rocznym remoncie na kołach!!!!!!!! — w miejscu: Warsztaty Szkolne Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Rusocinie
DSC_0005
Docieranie ciągnika
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ostatnie prace przed uruchomieniem ciągnika.
DSC_0038
Od lewej: Adam Sumisławski, Łukasz Potulski, Bartosz Klofczyński, Piotr Chylak, Krzysztof Kamoń
DSC_0045
Uroczyste uruchomienie ciągnika 06.11.2014r

Opracował Kierownik Szkolenia Praktycznego Piotr Chylak

Wigilia w Internacie 2015… [mż]

Jasełka szkolne 2015… [mż]

8 minut – to nowy rekord w sprawnie przeprowadzonej ewakuacji naszej szkoły (główny budynek dydaktyczny) w dniu dzisiejszym, tj. 20.10.2015 r. Tyle czasu minęło od pierwszego sygnału alarmowego do momentu kiedy ostatni uczniowie zebrali się w Rejonie Ewakuacji, czyli szkolnym Autodromie.

Mimo drobnych zastrzeżeń np. dotyczących zbiegania po schodach klasy III C z 2 piętra, pozostawionych otwartych oknach w klasie 207, włączonym oświetleniu w klasie 205 całość zasługuje na pochwałę. Nikt nie odniósł obrażeń, nikt nie zgłosił zasłabnięć, a najważniejsze, że wszyscy zostali uratowani.

Będzie bardzo trudno pobić ten rekord w przyszłym roku szkolnym.

Ćwiczenia pod nazwą Ewakuacja Szkoły zostały zaplanowane już dwa tygodnie temu. Ostatnie wydarzenia na UTP w Bydgoszczy, czy też pożar w Hali Stoczni Gdańskiej w czasie koncertu zespołu Golden Life w 1994 r. utwierdzają nas w przekonaniu, że takich ćwiczeń nie wolno zaniedbywać.

Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom zaangażowanym w Ćwiczenia, a młodzieży za zdyscyplinowanie.

Szkolny koordynator ds. bezpieczeństwa – Jarosław Ziółkowski